مدیریت هوشمند انرژی برای بانک ها و موسسات اداری

 

" بهترین راه حفظ سرمایه ، از دست ندادن آن است "

ارزش یک سرمایه به عوامل مختلفی وابسته است ؛ طول عمر ، کمیابی و یا دشواری تولید ، تقاضا و ... اگر هرکدام از موارد پیشین را ملاک ارزش گذاری قرار دهیم ، انرژی امروزه یکی از  گرانبها ترین سرمایه هایی است که در اختیار ما گذاشته شده است. این سرمایه عموما در اختیار یک ملت و یا با نگاهی بزرگ تر در اختیار بشریت بوده و بنابراین با سرمایه های شخصی متفاوت است و به همین دلیل از آن اغلب بعنوان سرمایه ملی یاد می شود .

 

به ازای هر مقدار مصرف از انرژی باید به میزان معادل آن مقدار، بهای مالی پرداخت کنید ! بعنوان یک مثال برای روشن بودن یک لامپ 100 وات به مدت 10 ساعت در یک ماه عادی باید مبلغی برابر با 450 ریال پرداخت نمایید .

در واقع با پرداخت این بهای ریالی به ما گوشزد می شود که چه مقدار از این سرمایه جمعی را از دست داده ایم و با پرداخت هزینه آن مجدد تلاش می کنیم تا آنچه از دست رفته را به این سرمایه جمعی بازگردانیم . بنابراین می توانیم به جای خود انرژی ، معادل مالی این سرمایه ملی را در نظر بگیریم . اکنون معنای جمله ابتدای متن برای انرژی واضح و مشخص است : هرچه بیشتر برای مصرف انرژی هزینه کنید ، بیشتر آن را از دست داده اید !

 

لزوم بهره بری از مدیریت هوشمند

در بخش های پیشین با مطرح کردن اهمیت حفظ انرژی به این نتیجه دست یافتیم که مدیریت انرژی امری لازم و حیاتی است. این مدیریت می تواند به شکل مدیرت سنتی و با استفاده از متد های سنتی چون بررسی دوره ای ، گزارش گیری ، چک-آپ و عیب یابی و ... باشد . اما اگر بنا باشد که این متد مدیریت به صورت دقیق و با فواصل زمانی کوتاه برای تک تک واحد ها و شعب یک بانک پیاده سازی شود ، قطعا هزینه اجرایی بسیار بالایی خواهد داشت و عملا از نظر اقتصادی قابل توجیه نخواهد بود .

در چنین مواردی باید از تکنولوژی کمک گرفت! خوشبختانه امروزه یکی از بروزترین و پرطرفدار ترین زمینه های تکنولوژی دقیقا برای رفع همین مشکل در حال توسعه یافتن است. امروزه اینترنت اشیاء (IoT) شاید بیشتر از هر تکنولوژی دیگری برروی مدیریت انرژی متمرکز شده است . شیوه مدیریت سنتی را با توصیف زیر از یک سیستم مدیریتی برپایه تکنولوژی اینترنت اشیاء مقایسه کنید : 

 

مشکلات موجود در بانکداری سنتی

پیرو بررسی های صورت گرفته توسط تیم فنی مجموعه گیلسا، اغلب شعب با مشکلات زیرساختی عدیده ای همراه هستند. اگر بخواهیم مشکلات را در چهار دسته زیرساخت ، امنیت ، ایمنی و  راحتی طبقه بندی نماییم ، مهمترین آنها به شرح ذیل خواهد بود :

 

زیر ساخت

ایمنی

امنیت

راحتی

 

راهکار سیستم بانک هوشمند گیلسا

با توجه به همکاری چندین ساله تیم های مدیریت و فنی این شرکت با بانک های دولتی و خصوصی در سطح کشور در انواع سمت ها اعم از پیمانکار ، ناظر و مشاور و همچنین پی بردن به وجود چالش مدیریت انرژی در بانکها ، تیم فنی شرکت گیلسا برآن شد تا سامانه ای جامع برای مدیریت هوشمند شعب را طراحی و پیاده سازی نماید تا بتواند با بهره گرفتن از تکنولوژی روز ، سطح کیفیت شعب را در چهار حوزه زیر به حداکثر برساند :

مدیریت انرژی یک امر پیوسته و ترتیبی شامل پروسه نظارت بر مصرف ، کنترل مصرف و حفظ و ذخیره سازی انرژی است و برای محقق شدن آن لازم است که موارد زیر به ترتیب صورت پذیرد :

  1. اندازه گیری میزان مصرف انرژی و جمع آوری اطلاعات مربوط به هر متریک در حوزه انرژی
  2. ارائه راهکار برای کاهش مصرف با توجه به اطلاعات جمع آوری شده در گام پیشین
  3. پیاده سازی راهکار بدست آمده
  4. سنجش عملکرد آن بوسیله مقایسه شاخص های انرژی با شرایط قبل

با توجه به توضیحات ، بدیهی است که رسیدن به سطح بهینه مصرف بدون در اختیار داشتن یک سامانه نظارتی ( شامل تجهیزات سخت افزاری به همراه نرم افزار ) در حوزه انرژی امکان پذیر نخواهد بود . سامانه مدیریت هوشمند بانک با بکارگیری از آخرین فناوری در صدد آن است تا شرایطی ایده آل را برای مصرف بهینه انرژی در ساختمان پدید آورد .

یک سیستم جامع مدیریتی می بایست امر مدیریت در شعبه را حتی در شرایط بحرانی اعم از آتش سوزی ، نشت گاز و نشت مایعات تحقق بخشد. در چنین شرایطی اطلاع به یک پایگاه مرکزی برای ارسال کمک (SOS) و یا انجام اقدامات امنیتی ، امری لازم و حیاتی است که در سامانه طراحی شده در نظر گرفته شده است .

امروزه تقریبا تمامی شعبات بانک ها در سطح کشور به سامانه های نظارتی مدار بسته مجهز شده اند و شاید در نگاه اول سیستم های مدار بسته برای تامین امنیت شعبه کافی به نظر برسد. اما امروزه شرکت ها و سازمان ها برای تامین امنیت تنها به دوربین مداربسته اکتفا نکرده و از تجهیزاتی چون تشخیص دهنده حرکت ، سنسور باز و  بسته شدن درب و آژیر های هوشمند استفاده می کنند .

مفهوم راحتی در طراحی سامانه مدیریت از دوجنبه مورد توجه قرار گرفته است. راحتی در مدیریت محلی شعبه و راحتی در سطح کلان مدیریتی و تصمیم گیری . برای توضیح بهتر تصور کنید که مدیر شعبه امکان کنترل تمامی دستگاه ها و وسایل موجود در شعبه را داشته و می تواند در هر لحظه از شبانه روز هر قسمت از شعبه را کنترل نماید . در سطح مدیریتی با مجتمع سازی تمامی اطلاعات در قالب یک سامانه یکپارچه ،  تولید انواع نمودار ها و آمارها و نشان دادن شاخص های تصمیم گیری مفهوم راحتی به شکلی دیگر ارائه شده است .

سفارش بانک هوشمند و ادارات هوشمند

 

مطالب مرتبط

نصب

پشتیبانی

فروش

ساختمان هوشمند