" بهترین راه حفظ سرمایه ، از دست ندادن آن است "

ارزش یک سرمایه به عوامل مختلفی وابسته است ؛ طول عمر ، کمیابی و یا دشواری تولید ، تقاضا و ... اگر هرکدام از موارد پیشین را ملاک ارزش گذاری قرار دهیم ، انرژی امروزه یکی از  گرانبها ترین سرمایه هایی است که در اختیار ما گذاشته شده است. این سرمایه عموما در اختیار یک ملت و یا با نگاهی بزرگ تر در اختیار بشریت بوده و بنابراین با سرمایه های شخصی متفاوت است و به همین دلیل از آن اغلب بعنوان سرمایه ملی یاد می شود .

کشور ایران یکی از پر مصرف ترین کشور ها در زمینه مصرف برق در جهان می باشد بطوری سرانه مصرف برق هر ایرانی حدود 3 برابر میانگین مصرف است. با بررسی روند مصرف انرژی الکتریکی کشور از سال 84 تا 94 مشخص می شود مصرف برق در زمینه های مختلف حدود 2 برابر نیز شده است. دلیل عمده این موضوع ارزانی و قیمت پایین برق می باشد.

در این زمینه راه حل هایی ارائه شده است که به چند مورد اشاره می کنیم:

سیستم مانیتورینگ مصرف انرژی

یکی راه حل های ارائه شده در زمینه کاهش مصرف انرژی بخصوص انرژی الکتریکی ، ارائه سیستمی هوشمند جهت مدیریت مصرف انرژی می باشد که توسط اعضای این تیم پیاده سازی شده است.

از مهم ترین ویژگی های این سیستم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بخش های مختلف سیستم


1.نمای کلی وضعیت مصرف کشور

در این بخش وضعیت کلی کشور بر اساس شاخص های مشخص شده به نمایش در می آید که استان ها با توجه با شاخص تعریف شده به رنگ های قرمز ، زرد و سبز مشاهده می شوند . در کل این بخش اطلاعاتی کلی در مورد مصرف انرژی کشور در اختیار قرار می دهد.

2.صفحه مدیریت شعب

این بخش اطلاعاتی کلی در رابطه با شعب استان ارائه می شود و نیز می توان شعب جدید را به استان اضافه نمود. با کلیک روی نام شعبه می توان وضعیت هر شعبه را ملاحظه نمود.

3.صفحه مدیریت شعبه

مدیریت شعبه شامل کارت های مربوط به تجهیزات هر شعبه است که در این بخش تعداد اعلان های مربوط به هر بخش به صورت عدد و با رنگ های قرمز ، زرد و سبز مشخص شده و اطلاعاتی کلی در رابطه با تجهیزات ارایه شده است.

4.صفحه تجهیزات

اطلاعات فنی تجهیزات و دسترسی های هر کدام در این صفحه تعبیه شده است برای مثال برای کولر گازی اطلاعاتی از قبیل ظرفیت ، برند ، دما ، وضعیت و ... ارایه شده است و دسترسی هایی مثل تنظیم دما و خاموش یا روشن کردن نیز قرار داده شده است.

بررسی برخی از تجهیزات مانیتور شده در این سیستم:

* کولرهای گازی

* روشنایی

* سنسورها

* فن کویل ها

* مالتی‌مترها

 

 

5.نمودار ها

از امکانات مهم و کارآمد این سیستم می توان به رسم نمودار مصرف برای تجهیزات اشاره نمود که این نمودار می تواند روزانه ، هفتگی یا ماهانه باشد.